w

Lider a rozwój zespołu – jakie jest jego zadanie?

Jak zostać dobrym liderem?

Jesteśmy przekonani, że kierowanie zespołem to nie tylko stanowisko z dodatkowymi obowiązkami w firmie. Wiele osób, które przejmują się tą funkcją, myśli o tym, jak większość decyzji zaliczyć na swoje konto oraz zapewnić sobie wysoką pozycję w firmie. Jednak, żeby stać się prawdziwym liderem, trzeba się po prostu nauczyć, jak wpłynąć na ludzi w pozytywny sposób, jak zacząć od zaufania, a nie od natręctwa. Tylko wtedy kierowanie zespołem będzie stanowić naszą ogromną przyjemność i dawać poczucie spełnienia.

Jaki jest cel lidera?

Co może zrobić dla swojego zespołu, żeby dzięki niemu mogli stać się lepsi w swoim fachu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, co jest w stanie zapewnić dobrą jakość pracy, motywację i chęć do działania, różni się w zależności od charakteru zespołu, jego celów, specyfiki branży, w której działa czy też zadań, jakie ma do wykonania. Zupełnie inaczej wygląda praca w zespole informatyków, a inaczej – w branży reklamowej czy hotelarskiej. Dlatego też lider musi nauczyć się w pierwszej kolejności słuchać, obserwować i poznawać charakterystykę swojego zespołu.

Co jeszcze powinien robić lider?

Jego funkcja to przede wszystkim inspiracja, motywacja, jakość podejmowanych przez niego decyzji, ale również odpowiedzialność za komunikację i współpracę z członkami zespołu. Podstawą wysokiej jakości pracy jest przede wszystkim dobre zarządzanie czasem i delegowanie zadań. To nadrzędnym elementem funkcjonowania zespołu, gdyż tylko wtedy można osiągnąć wysoki poziom wydajności. Lider powinien potrafić optymalizować czas pracy, a także przewidzieć i zapobiegać kryzysom.

Rodzaj komunikacji jest równie ważny. Lider musi umieć przekazywać swoje oczekiwania oraz stawiać clear goals. Tylko wtedy zespół ma szansę na współpracę, zaintrygowanie i nabranie weny, która pozwoli na rozwoju i osiągnięciu oczekiwanych rezultatów.

Nie można zapominać o systematycznym monitorowaniu wyników zespołu. Właśnie przez to lider ma okazję ocenić zarówno osiągniecia, jak i niedociągnięcia, które należy wyeliminować. To daje też możliwość zadbania o wysoką jakość pracy i projektów realizowanych przez zespół.

Podsumowując, lider w dowolnej branży, w dowolnej firmie powinien przede wszystkim skupić się na pracy ze swoim zespołem. Jedyne, co zasługuje na uwagę, to motywowanie i inspiracja, a także odpowiedzialne i dobrowskazujące zarządzanie. Tylko wtedy zespół będzie w stanie osiągnąć wysokie cele i cieszyć się każdymi wykonanymi zadaniem.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

kredyty dla rolników

Jak uzyskać najlepszy kredyt dla rolnika?

badania rynku

Jak zwiększyć skuteczność badania rynku z wykorzystaniem social media?